FED Başkanı Powell erken faiz indirimine kapıları kapattı

Powell San Francisco Fed’in ‘Makroekonomi ve Para Politikaları Konferansı’nda konuşma yaptı.

Powell bugünkü enflasyon verisinin beklentilerine paralel olduğunu belirtirken Ocak verisinin yüksek olmasına dair “Son veriler, geçen yılın 2. yarısında olduğu gibi düşük değildi. Ancak kesinlikle görmek istediğimiz yere yakın” ifadesini kullandı.

Faiz indirilmeden önce daha fazla güvene ihtiyaç olduğunu belirten Powell ABD ekonomisinin ve büyümenin güçlü olduğunu ve faiz indirimi için acele etmelerine gerek olmadığını söyledi.

Powell “Faiz oranlarını çok erken düşürürsek enflasyonun geri dönme ihtimali var ve geri dönmek zorunda kalabiliriz, bu da çok yıkıcı olur. Bu ekonomi açısından iyi bir şey olmayacaktır. Çok uzun süre beklememizin de riski var. Bu durum ekonomiye ve belki de iş gücü piyasasına gereksiz zararlar verebilir.” şeklinde konuştu.

Fed Başkanı faizlerin pandemi dönemi öncesindeki çok düşük seviyelere döneceğini düşünmediğini, ekonominin bu düzeydeki faizlerden zarar görmediğini ifade etti.

Bugün açıklanan veriye göre ABD’de PCE fiyat endeksi şubatta yıllık yüzde 2,5 arttı, önceki ay artış yüzde 2,4 olmuştu. Çekirdek PCE ise aylık yüzde 0,3 arttı, Powell geçen hafta çekirdek enflasyonun yüzde 0,3’ün altında olacağını söylemişti.

Enflasyon 2022’de gördüğü 40 yılın zirve seviyesinden gerilese de Ocak ve Şubat aylarında tahminlerin üzerinde gerçekleşmişti.

”BANKACILIK SİSTEMİ İYİ DURUMDA”

Bankanın bilançosunun küçültülmesinin para politikasının ana konusu olmadığını dile getiren Powell, pandemi ya da küresel mali kriz gibi zor ve farklı durumla karşılaştıklarında faiz oranlarını düşürmek ve ekonomiyi desteklemek için hazine bonosu satın aldıklarını, zamanı geldiğinde de bilanço küçülttüklerini söyledi.

Powell, belli bir noktada tempoyu yavaşlatacaklarını söylediklerini, bunun nedeninin de hızlı şekilde küçültmeye gitmeleri olduğunu ifade etti.

Bankacılık sisteminde bir yıl önce stres döneminin yaşandığını anımsatan Powell, ülkede bankacılık sisteminin şu anda iyi bir yerde olduğunu ve bankalarda işlerin önemli ölçüde sakinleştiğini anlattı.

Powell, ABD ekonomisinin sağlam hızla büyüdüğünü ve iş gücü piyasasının güçlü olduğunu vurgulayarak, “Bunlar faiz oranlarını düşürmek gibi önemli bir adımı atmadan önce enflasyonun düşeceği konusunda bize biraz daha güvenme şansı veriyor. Dolayısıyla kendimize güvenene kadar bu adımı atmayacağız. Bunu yapmanın uygun olacağını düşünmüyoruz.” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x